Servis Saatleri
  • Pazartesi 08:00 - 19.00
  • Salı 08:00 - 19.00
  • Çarşamba 08:00 - 19.00
  • Perşembe 08:00 - 19.00
  • Cuma 08:00 - 19.00
  • Cumartesi 09:00 - 17.00
  • Pazar Kapalı

Otomatik Şanzıman Tamiri & Revizyonu

Otomatik şanzıman, otomatik vitesli vasıtalarda sarfedilen şanzıman tipidir.
Otomatik şanzıman, normalde esasen çok özel ve pahalı olan manuel şanzıman parçasının üzerine bazı sensörler ve elektronik devreler eklenerek daha özel bir donanım durumuna dönüşmüş şeklidir. Bu eklenen parçalar, şanzımanın kendine sürat ı algılama ve vitesi kendi kendisine atmak amacıyla lüzumlu parçalardır.
Otomatik şanzımanın vasıtadan ayrılması manuel şanzımanınkinde bulunduğu üzere, öncelikle akü ve akü sacı sökülür. Ardından hava filtresi haznesi ayrılır. Marş motoru sökülür ve ayrılır. şanzımanı motora bağlayan çevre civataları sökülür. Sonra araç kaldırılır. Önce aks bağlantıları sökülüp akslar çıkarılır. Alt motor bağlantıları da sökülüp şanzıman alt taraftan boşa çıkarılır. Ardından şanzıman düşmesin diye üstte Kalan tek bağlantısından ayırabilmek amacıyla yeniden yere indirilir. Düşmesin diye altından destek koyulur ve üstteki bağlantısından da ayırıldıktan sonra yeniden kaldırılır yavaşça motora zarar vermeden sökülüp alınır.

Otomatik şanzıman üzerinde, vites geçişlerinini makale lımsal olarak denetim eden bir beyin, bu beyinden aldığı sinyalleri mekanik harekete çeviren bir birim ve manuel şanzımanda da bulunan başka parçalar . Otomatik şanzıman yalnızca mekanik parçalardan oluşmadığı amacıyla rastgele bir bozukluk halinde öncelikle hangi parçanın arızalı bulunduğu belirleme edilmelidir. Mekanik parçalar üzerinde bir bozukluk söz hususu ise, gerekiyorsa yağ değişimi yapıp aşınan parçanın değiştirilmesi gerekebilir. Elektronik olan parçalarda ise hatanın donanımsal ya da makale lımsal olmasına göre lüzumlu onarım ya da değişim prosedürü yapılır .
şanzımanı dan söküldüğü şekilde lüzumlu Tüm parçalar yeniden yerine takılarak bakımı tamamlanır.

Şanzıman Tamiri & Şanzıman Revizyonu

Tamirini yaptığımız bazı şanzıman tipleri